Gebelikte basur (hemoroid) ameliyatı nasıl yapılır?

Woman-Chronic-Constipation

Gebelikte hemoroid (basur) ameliyatı, gebe olmayan bir hanım ve erkekte yapılandan teknik olarak temelde bir farklılık göstermez. Gebe hastalarda hemoroid ameliyatının güvenle yapılabileceği, bu yönde karar alınabileceği Amerikan literatüründe bildirilmiştir.

Söylemeliyim ki aynı fikirde değilim. Gebe bir hastada, mecbur kalmadıkça biz ameliyat yapmayız. Çünkü özellikle pelvik dokular, doğuma hazırlık doğrultusunda, ödemlenirler, gerilirler. Sonuna kadar ameliyat dışı yöntemlerle sorunu halletmeyi zorlarız. Hatta bir ameliyat endikasyonu kesin olarak varsa dahi, bunu doğum sonrası, emzirme dönemini atlatıp, dokularının normale dönmesi sonrası yapmayı tercih ederiz.

Bunun dışında, gebelikteki hemoroid ameliyatı ile gebe olmayan bir hastanın ameliyatı arasında teknolojik olarak veya teknik olarak önemli bir fark yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>