Hemoroid (basur) ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

irritablebowelg

Hemoroid ameliyatı sonrası, yazılı broşürlerle de destekleyerek hastalara birçok öneride bulunuyoruz. Bunlara uyulması, iyileşmenin hızlı ve sorunsuz olması açısından büyük önem teşkil eder. Aslında bu tedbirlerin çoğunu, biz ameliyat öncesi hastalara öğretiyoruz. Bunlar; diyet ve lokal bakımla ilgili verdiğimiz önerilerdir.

Hemoroid ameliyatı sonrası hastaların posalı diyete uyarak, her gün düzenli bir şekilde aynı saatte, rahat dışkılamayı sağlamaları gerekir. Kabız kalmaları, iyileşmekte olan bir dokunun, çok fazla gerilmesi, zorlanması ve sürtünmesi gibi problemlerle sonuçlanacaktır. Bu durum elbette ki iyileşmeyi olumsuz etkileyecektir.

Yine, ameliyat sonrasında özellikle, dışkılamayı takiben, duşta sıcak su ile temizlenilmesi ile birlikte temizlenme ötesinde, sıcak suyun dolaşımı hızlandırıcı, anal kanalın basıncını azaltıcı etkisi ile rahatlamanın sağlanması hedeflenmektedir. Anal kanalda yangıyı ve yeni hemoroidal hastalığı provake edecek tarzda, acı, turşu, alkol, sigara ve çiğ soğan tüketilmesi noktasında hastaların dikkatli olması gerekir.

Bunlar dışında hastanın çok fazla dikkat etmesi gereken noktalar bulunmamaktadır. Daha çok hekimin ve kolerektal cerrahın dikkat etmesi gereken önemli noktalar var. Ancak, hastaların bu önlemler doğrultusunda katkıları hastalığın iyileşme sürecine katkısı oldukça büyüktür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>