Hemoroid ameliyatı nasıl olmalıdır?

WomanLyingDownHoldingStomach-850x567

Öncelikle çoğu hemoroid hastasını ameliyat dışı yöntemlerle tedavi edebileceğimizi hatırlatalım. Hastalarımızın çoğunda hastaya bazı bitkiseller, gerektiğinde bazı venotropik ilaçlar, infrared lazer, bantlama, bütünsel bir yaklaşımla diyet ve dışkılama alışkanlıklarının öğretilmesi gibi yöntemler kullanarak ayaktan ameliyatsız çözüm sağlayabiliyoruz.

Hemoroidide ki Klasik konvansiyonel ameliyat, kitlelerin dikişli ya da dikişsiz cerrahi aletler ile çıkartılmalarıdır. Kullanımı hala en geçerli yöntem ve bizimde ameliyat sonrası ağrı problemlerini çözmek için en çok tercih ettiğimiz teknolojik gelişme (ultrasonikdissektör) ses ötesi dalga bıçağıdır. Stapler ile sarkan hemoroidlerin yukarı çekilmesi (longo yöntemi ve daha gelişmiş haliyle tissueselective / doku seçici stapler yöntemi yine bizim ekibimizin karşılaştırmalı analizini yaptığıdır. Esas bilinmesi gereken konu tedavi başarısını kullanılacak alet ya da ismi değil hasta ile doğru iletişimin sağlanması ve uygun teknolojinin doğru seçilecek o hastada ustaca kullanılmasıdır. Zihninizi teknolojiye ve alete yönlendirmenizden hekiminize ve tedavinin bütünselliğine yönlendirmeniz bu nedenle daha iyidir.

Her operasyon gibi hemoroid ameliyatı da etkili / çözümleyici ama aynı zamanda güvenli olmalıdır. Ancak diğer pek çok ameliyattan daha fazla hemoroid ameliyatı sorun yaratabilmektedir. Ameliyatın yapıldığı anal kanal çok duyarlıdır çünkü. 1 cc havayı hissedebilecek kadar duyarlı olan anal kanal hareketli (kasılıp gevşeyen) ve çok kanlanan yapıdadır. Dolayısıyla bu alanda yapılacak koterize etme/yakma, dikiş, kesme gibi işlemler daha abartılı bir ağrı ve ödem ile sonuçlanabilmektedir. Hastayla doğru iletişim sağlanıp ameliyat öncesi ve sonrası uygun diyet, uygun dışkılama alışkanlıkları gibi unsurların iyileşme lehine önemsenmesi, gerektiğinde epidural enestezi (ya da henüz deneysel aşamada olan lipozomalanestetiklerin) kullanılması, deneyim, gerekli tüm modern teknolojilerin mevcut ve cerrah tarafından kullanılabilir olması, tanının eksiksiz konması, amacını aşan girişimlerden kaçınılması gibi pek çok unsurun bu tarz yan etkilerin önlenmesi ve başarılı bir sonuç için cerrahın vizyonu ve portföyü kapsamında olması gerekir. Yoksa emin olun ‘’hemoroid ameliyatı şu aletle müthiş olur’’ diye bir cevap olsaydı bunu herkes öğrenir ya da bilir ve uygulardı. Sizin araştırmanız bizim de izah etmeye çalışmamız gerekmezdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>