Alkol kullanımı basur (hemoroid) riskini artırır mı?

Woman-with-Upset-Stomach-Laying-on-Couch-620x3301-620x330

Alkol kullanımı  basur (hemoroid) riskini artırır mı? Bu tür sorulara yanıt vermek her zaman problemli oluyor. Çünkü herhangi bir yiyeceği veya içeceği direkt hedef aldığınız vakit, endüstriyi hedef almış oluyorsunuz. Bu da bir takım legal sıkıntılarla birlikte pek çok riski gün yüzüne çıkartıyor. Bu yüzden genel olarak tıpta, neler kullanılacağı, neler yenilip, içilmesi gerektiği söylenir ama nelerin yenilip, içilmeyeceği marka belirtilerek söylenmez.

Alkol tüketiminin hemoroid riskini arttırdığına, hemoroid oluşumunu tetiklediğine dair kanıta dayalı bir bulgu yoktur. Alkol, mide barsak sisteminde yangıyı, inflamasyonu arttırır ve yine barsak hücre bariyerini (gat bariyer) bozarak, bir takım endotoksinlerin kana karışmasını arttırdığı için pek çok mide ve barsak hastalığı alkolden olumsuz etkilenmektedir.

Kısaca, alkol tüketimi hemoroid riskini arttır mı sorusunun cevabı tam olarak bilinmemektedir. Ancak bizim klinik intibamız ve yaklaşımımız; hemoroidal hastalık atakları döneminde alkol tüketilmemesi yönündedir. Klinik intibam; “alkol tüketiminin kesinlikle hemoroidal hastalığa iyi gelmediği” yönündedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>