Hemeroid (basur) hastalığı ve belirtileri

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (11)

Hemeroid (basur) hastalığı ve belirtileri nelerdir? Doğru terminoloji ve konuya “Hemoroidal hastalıkların belirtileri nelerdir?” sorusuyla giriş yapılabiliyor.

Hemeroid çeşitlerinden iç ve dış hemoroid olarak konuya girilebilir. Diğer bir tür olarak birlikte anlamına gelen mix hemoroidler de bulunuyor. Mix hemoroid hem iç hem de dış hemoroidin aynı kadranda olduğu durumlar olarak adlandırılıyor.

İç hemoroid belirtileri nelerdir çerçevesinden bakacak olursak, iç hemoroidin ilk belirtisi dışkılama sırasındaki kanamadır. Ikınmayla dışarı kitleler çıkarak da sarkmanın çok ilerlediği hemoroidlerde belirti gösterebilir( prolaps adı verilir). Kitle hissi, ıslaklık hissi, sulanma ve anal kaşıntı gibi belirtiler sunan bu sarkmalara rağmen dışkı sırasındaki kanama iç hemoroidin temel (kardinal) belirtisidir. Dışkılanmayla bir ilgisi olmayan ve dışarıdan görülebilen bir durum ise Eksternal ya da dış hemoroidlerde ortaya çıkar. Bu sebeple kanama gibi bir problem dış hemoroidlerde yok. Dış hemeroidler kendilerini kitleler halinde belli eden hemoroidlerdir.

Dış hemoroid atakları adı verilen pıhtı birikmeleri ya da trombus biriktiğinde tromboze dış hemoroid olarak adlandırılıyor. Bu durumda giderek şiddetli ağrıların olması ve kitlelerin büyümesi karşımıza çıkabilir. Kanamanın iç hemoroidlerin belirtisi olarak, şiddetli ağrıların da dış hemoroidlerin belirtisi olduğu özetlenebilir.  

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>