Hemoroid (basur) tedavisi nasıldır?

Unhappy-man

Hemoroidin tipi ve evresine göre hemoroidin tedavisini kararlaştırmak gerekir. Dış hemoroidlerin tanınmaları ve tedavileri iç hemoroitlere göre daha basit ve kolaydır. Sorun yaratmadıkları (pıhtı birikmesi/trombüs, şişme, ağrı,vs) sürece basitçe çıkarılabilen dış hemoroitlere müdahale edilmez.

Daha yaygın olan iç hemoroitleri zengin yastıkçıkların anal kanal içindeki damardan sarkmaları, dejenere olup şişmeleri ve kanamaları ortaya çıkartmaktadır. Dolayısıyla tedavinin temelini bu sarkma ve sıkışmayı engellemek ya da ortadan kaldırmak oluşturmalıdır.

Erken evre iç hemoroitleri (fazla sarkmanın olmadığı evre 1 iç hemoroitlerde) posalı diyet ile rahat dışkılamanın sağlanması, sıcak su banyoları ve alevli dönemlerde bazı ağızdan alınan ilaçların kullanılması, evre 2 ve evre 3 hemoroitlerinde de bandligasyonu (köklerin bantlanması), infraredkoagulasyon (hemoroid köklerinin lazer benzeri bir teknolojiyle kurutulması) ve kurutucu madde injiksiyonu gibi yöntemlere ihtiyaç duyulur. Ustaca uygulandığında ağrısız ve yatış gerektirmeyen bu çok kısa işlemler, sarkan hemoroid köklerinin tekrar yerine oturtulmasını (fiksasyonu) hedefler.

Evre 4 (yani en ileri evre) hemoroidleri cerrahi olarak çıkartılmaları gereken hemoroidlerdir. Hemoroid ameliyatları etkili çözümleyici aynı zamanda her operasyon gibi güvenli olmalıdır. Hasta ile doğru iletişim sağlamak, ameliyat öncesi ve sonrası uygun diyet ve uygun dışkılama gibi unsurların iyileşme lehine önemsenmesi, tüm modern teknolojilerin mevcut ve cerrah tarafından kullanılabilir olması gibi gerekli unsurlar cerrahın vizyonu ve portföyü kapsamında olmalıdır. Ancak hemoroid ameliyatı diğer pek çok ameliyattan daha fazla sorun yaratabilmektedir.

HEMOROİD/BASUR TEDAVİSİNİN BAŞARISIZ OLMA NEDENLERİ?

Pek çok nedenle ne yazık ki hemoroid tedavisi başarısız olabiliyor. ilk neden tanının yanlış olmasıdır. Aslında bir anal fissür (çatlak) ise ve hekim hemoroid olarak tanımlamışsa tedavi edilmeye çalışıldığında doğal olarak başarısız olacaktır. Ve tanı eksik olabilir yanlış değil. Örneğin hastada ikisinin de tedavi edilmesi gereken hem çatlak hem de hemoroid vardır.

Bazı vakalar için hemoroidin aysbergin görünen kısmı olması, altta yatan barsak fıtığı, barsak kanseri olması ve bunun atlanması yine sık rastladığımız bir hatadır. Bu durumu provoke eden esas nedenler devam edeceğinden hemoroidin doğru tedavisini uygulasanız bile sorun çözülmeyecektir.

Altta yatan barsak fıtığı, barsak kanseri gibi daha önemli hastalıkların atlanması ve bu alanda uzmanlaşmış bazı hekimlerin elinde hangi teknoloji varsa onu zorlayarak ya da bildiği kadar hastayı tedavi etmeye çalışması pratikte sık bir handikaptırbazı vakalarda hemoroidin aysbergin suyun üstünde olabilecek kısmıdır. Bunu provoke eden esas neden devam edeceğinden hemoroide doğru tekniği uygulasanız da bu durumda sorun çözülmeyecektir.

Gerektiğinde hemoroid damarlarının bağlanması (THD– transanalhemoroiddezarterilizasyon), doku seçici stapler teknikleri gibi tüm gelişmiş tekniklerin elde olması ve bu alanda uzmanlaşmış Proktoloji Merkezleri ve ekipleriyle en uygun şekilde kullanılabilmesi önemlidir.

Son olarak da, tedavi sırasında ve sonrasında hastaların diyet önerilerine, sıcak banyolara ve doğru dışkılama alışkanlıklarına uymamaları ya da iyi bilgilendirmemeleri ya da önemsememeleri nedeniyle başarısızlığı ve nüksü davet edecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>