Hemoroid (basur) tedavisi ve problemler

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (4)

Hemoroid (basur) tedavisi ve problemler nelerdir? Hemen hemen her ülkede sıklıkla hemoroid hastalığıyla karşılaşılabiliyor. Askerlik, evlilik, gebelik, yurt hayatı gibi yaşamsal dönemlerin birinde ya da birkaçında hastalık bu kişileri yakalayabiliyor. Bu nedenle de hemoroid (bağsur, mayasıl) terimleri çok sayıda kişi tarafından bilinmekte, ancak sorunların büyük bir kısmı da bu derece yaygın olması sebebiyle oluşuyor.

Anal hastalıkların tanımlama aşamasında yapılan yanlış çoğu hastalığın hemoroid olarak adlandırılmasıdır. Oysaki hemoroidin yanı sıra çok sayıda anal hastalık da bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, anal çatlağı (fissür) ya da anal siğilleri (kondilom) olan kişiler de hastalıklarının hemoroid olduğunu düşünebilirler. Hekimlerin de bu konu hakkında pek bilgi sahibi olmamasından dolayı hastalara hemoroid ilaçları yazılarak hasta gönderilebilmektedir. Hâlbuki hemoroid asıl sorun olmayabilir, hem çatlak hem de hemoroid olabilir. Daha kötü bir ihtimal olarak daha derinlerde gerçekleşen bir sorun, hemoroidi tetikliyor da olabilir.

Doğru tanı ve yaklaşımın yapılamaması hastaların iyileşmemesinin sebebi olarak gösterilebilir. Çoğu hastanın, klasik yaklaşımların yetersiz olması ve hastalığın gerileme dönemine girebilmesi sebebiyle hastalığın düzeltilemez bir hastalık olduğunu düşündüğü gözlemleniyor. Hiçbir vakada krem, merhem ve fitillerle tedavi yöntemi kalıcı bir çözüm olmamaktadır.

Anorektal hastalıklar-proktoloji alanında uzman hekim sayısının oldukça az olması hemoroid tedavisinde yaşanan sorunlardan biridir. Maalesef tıp fakültelerinde proktoloji eğitimine gerektiği kadar önem verilmemektedir. Hastalar doğal olarak anal muayene ve girişimler sırasında etrafında kendi doktoru hariç kimse olmasını istemezler ve etik açıdan da bununla ilgili limitler bulunmaktadır. Aynı handikaplar gastroenteroloji uzmanlık ve cerrahi eğitimi sırasında da geçerlidir.

Uzman merkeze (proktoloji) ve bu konuda bilinçli doktorlara ulaşılması, bu sorunun tam teşhisi ve çözümü için tek yoldur. Bu zor hastalık gurubunda ortaya çıkan handikaplardan bir tanesi de hekimlerin hastaları kendi bildikleri şekilde tedavi etmeye çalışmalarıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>