Hemoroid kanser ilişkisi

unhappy-man_102413010228

Kansere dönüşebildiğine inanılan hemoroid hastalığı tümüyle bir yanlış anlamadır. Basurun /hemoroid hastalığının kansere (barsak kanserine) dönüşmesi ya da sebep olması mümkün değildir. Barsak kanserinin gelişme mekanizmaları ile hemoroidal hastalığın gelişme mekanizmaları (yani patogenezi) birbirini önlemez ya da birbirini kolaylaştırmaz ya da provoke etmezler, çünkü gelişme ile mekanizmaları ve dokuları farklıdır.

Aslında geçerli başka sebepleri olduğundan bu tür ilişkiden şüphelenilir ve yanlış bağlantı kurulur. Barsak kanserinde gelişen hastaların dışkılama alışkanlığında olan değişiklikler çoğu kişide var olan hemoroid hastalığını provoke eder ve azdırır. Barsak kanseri dikkatli irdelenmezse sinsi olarak uzun süre devam eder ve hasta önce hemoroid gelişimini fark eder. İleri aşamalarda ve hemoroidden çok sonra fark edildiğinde barsak kanserine hemoroidin sebep olduğu tarzında nedensellik / assosiasyon kurulabilir. Hiçbir nedensel bağlantı basur ve kanser arasında yoktur.

Bazı vakalarda aysbergin suyun üstündeki kısmı olabileceği hatırlanması gereken en önemli husustur. Yani hemoroid denilerek geçiştirilmemesi hususu altta yatan barsak fıtığı, barsak kanseri gibi daha önemli hastalıkların atlanmamasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>