Hemoroid tedavisinde longo yöntemi nasıl uygulanır?

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (9)

Longo yöntemi veya diğer adı ile PPH hemoroidopeksi, hemoroid cerrahisinde revolüsyoner (devrim niteliğinde) bir yöntem olarak gündemde yer almıştır. Hiç anal kanala dokunmadan, daha üst seviyeye zımbalama yapılarak sarkan hemoroidleri yukarı çekmesi, dolayısıyla hiç ağrı oluşturmama avantajları ile çok albenisi bulunan bir yöntem olarak bilinir.

Hemoroidal hastalık, herkeste olan hemoroid yastıklarının dejenere olup aşağıya sarkmaları sonucu, sıkışıp, kanamalara neden olmasından gelişmektedir. Bant ligasyonunda da biz bunları boğarak bir miktar yukarı çekiyoruz. Fakat, dejenere bir vakada, ileri safalarda bu sarkmış dokunun çıkarılması (hemoreoktomi) uygulanır. Longo tekniği, bizim de tanıştığımız ve toplantılarımıza gelen, ünlü İtalyan cerrah Antonio Longo tarafından geliştirilmiştir. Hemoroidlere hiç dokunmadan, daha üstte rektumun bir kısmı çıkartılarak, sarkmış olan tüm anal kanal bir anlamda yukarı doğru çekiliyor.

Özel bir stapler (özel zımbalama cihazı) aracılığı ile uygulanır. Tabii ki tekniğinin iyi öğrenilmesi ve uygun vakalarda ustaca yapılması gerekir. Son senelerde, TST dediğimiz, hemoroidlere özellikle konsantre olan benzer bir stapler tekniği piyasaya çıkmıştır. Biz de daha çok bunu tercih ediyoruz. Ne yazık ki, Longo yöntemine bağlı az sayıda da olsa çok ciddi komplikasyonlar Avrupa’dan bildirilmiştir. Özellikle yanlış uygulanmasına bağlı geçmeyen ağrılar, bazı vakalarda kanama, hatta sepsis (yaygın infeksiyon) komplikasyonlarına bağlı ölüm vakaları bildirilmiştir. Çok az sayıda da olsa bu bildirimler ışığında, Longo tekniğinin, çok gerekli olduğunda, çok ustaca uygulanması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>