Hemoroid (basur) neden olur?

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (3)

Hemoroid (basur) neden olur? Hemoroid hastalığının patogenezi (gelişimi), kesin olarak bilinmemekle birlikte çok ayrıntılıdır. Bir varis hastalığı olarak dahi uzun süre düşünülmüştür. Fakat, sonraki çalışmalarda çıkan kanıtlar, ortaya bunun varis hastalığı değil, bir bağ dokusu hastalığı olduğu yönündedir.

Neden olduğunu çok iyi bilmiyoruz. Bir takım kısıtlamalar nedeni ile ve bu hastalık ile ilgili bir hayvan modelimizin olmaması, hemoroidal hastalıklar ile ilgili insan üzerinde çalışmalar yapmamız da etik olmadığından ötürü bu çalışmaları yapmamız mümkün değil. Kişinin uzun süre ıkınarak dışkılama yapması, hemoroid yastıklarında bir dejenerasyon ve sarkmayı arttırdığı yönünde ki bilgilerimiz en iyi husus.

Tuvalette gazete, kitap okumak, düzensiz dışkılama, kabız kalınması gibi unsurların hemoroid hastalığının gelişiminde olumsuz katkı sağladığını biliyoruz. Bu doğrultuda, posalı diyet uygulanması, düzgün dışkılama, tercihen dışkılama sonrası duşta sıcak su ile masaj yapılması gibi önerilerde bulunuyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>