Hemoroid kaşıntı yapar mı?

restlesswoman

Hemoroid kaşıntı yapar mı? Dışkılama ile tetiklenen rektal kanama hemoroid hastalığın önde gelen belirtisidir (kardinal belirti) ve bu kaşıntı hemoroid hastalığı için tipik bir belirti değildir. Anal kaşıntı (anal pruritus) ayrı bir hastalık entidesidir. Gelişim süreci ve tedavi yöntemleri değişiktir. Ancak, pek çok proktolojik hastalık (anal fistüller, anal fissürler…), anal hastalık ikincil olarak, anal kaşıntıya bazı vakalarda sebebi olabilirler.

Örneğin, kaşıntıya sebep olabilecek belirgin tarzda mevcut dış hemoroidler, bölgede bulunan deri katlanmaları, hastanın dışkılama sonrası tam temizlenebilmesine engel olarak olabilirler. Ancak bazı vakalarda kaşıntıya neden olabilen dışkılama ile dışa çıkan evre 3 – 4 hemoroidler iritasyon etkisi vardır.

Örneğin fistüllerde akıntı nedeni ile bozulan deri kaşıntıya sebep olabilir. Ancak; anal kaşıntı (anal pruritus) ayrı bir entidedir. Anal fissür, anal fistül, hemoroid gibi hastalıklarda önde gelen belirti olamamasına rağmen hastalığın farklı bşr boyutu olarak kaşıntı oluşturabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>