Hemoroid şikâyeti ile hastaneye başvuran kişi hangi süreçlerden geçer?

unhappy-man_102413010228

Hemoroid şikâyeti ile hastaneye veya bize başvuran kişilerde öncelikle bu tanının, doğruluğunun teyidi gerekir. Çünkü basur, mayasıl çok sık rastlandığı için herkes tarafından bilinen bir ifade olarak hemoroid karşımıza çıkar (hemoroidin Türkçe olmamasına rağmen).

Hastalar, anal her türlü sıkıntıyı hemoroid olarak tanımlama, algılama eğilimindeler, bu sıkça karşılaşılan bir sorun ve ne yazık ki bu tür yanlış algı, ön yargı bazı hekimlerde de mevcut. Hastada gerçekten hemoroid olup olmadığı ya da sıkıntı gerçekten hemoroide mi ait, yoksa başka bir anal hastalığa aittir veya hem hemoroid, hem de başka bir anal hastalık var mıdır sorununun çok iyi saptanması lazımdır. Bir prokotoloji uzmanı tarafından doğru ve ayrıntılı bir prokotolojik bir muayene ile sürecin ilk aşaması, doğru bir prokotolojik muayene sonrası, doğru tanının konulması gerekir. Tanı aşaması süreci hemoroid tam olarak saptandığında, eğer hastanın ek bir risk faktörü yoksa biter.

Ancak, hemoroidal hastalık bazen icebergin suyun üzerinde görünen kısmı gibi olabilir. Altta yatan daha ciddi bir hastalık olup olmadığı yönünde özellikle yaşlı hastalarda, bazı başka barsak semptomları gözlemlenen hastalarda tetkik gerekecektir (kolonoskopi vs.). Hemoroidin evrelenmesi ( 1 – 2 – 3 – 4) tanı aşamasının sonrasında yapılmaktadır.

Evrelemelere uygun tedavi planının evrelemeden sonra yapılması gerekir. Evrelemenin de doğru yapılması bu yüzden oldukça önemlidir. Örneğin, çok erken evre hemoroidlerde, diyet ve bazı ilaçlarla bu süreç biter. Daha ileri vakalarda infrared koagülasyon, hemoroidal bant ligasyonu, enjeksiyon tedavisi, ameliyat tedavisi uygulanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>