Stres hemoroid (basur) riskini arttırır mı?

hemoroid-belirtileri-tedavisi-ankara-ameliyati-bulent-mentes (1)

Stres hemoroid riskini arttırır mı? Hemoroid hastalığının, patogenezinde (gelişiminde), kanıta dayalı olarak stres faktörü yer almaktadır. Stresi olan kişiler daha fazla hemoroid geliştirirler diye bir saptama yoktur ancak, bunu klinik deneyim ile söyleyebilirim ki, stresin indirekt (dolaylı yoldan) olarak olumsuz katkısı mutlaka olacaktır.

Örneğin, migreni olan bir kişide migren ataklarının artması ya da midesel gastriti olan bir kişide, stres nedeni ile mide şikâyetlerinin artması gibi, zaten alt yapısı hemoroid hastalığı olan kişilerde, stres nedeni ile sıkıntıların arttığı gözlemlenmiştir. Aslında, oldukça doğal olan bu durum dolaylı bir etkidir.

Stres ile birlikte kişinin diyete uymaması, dinlenmemesi, uygun tarzda barsak hareketlerinin olmaması, dışkılamasının bozulması gibi unsurlar pek çok hastalığı provake edebileceği gibi, hemoroidleri de provake edebilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>